Czwartek, 28 Marzec 2024 r. Anieli, Jana
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Kontrola Drogowa
~07-12-2010; 13:08

Mandacik dla każdego w Unii Europejskiej

Co byście powiedzieli, gdyby Unia Europejska postanowiła ujednolicić system mandatów we wszystkich krajach członkowskich? Cóż, pomysł już się narodził, następne zadanie to jego realizacja.

Jeśli obawiacie się, że kiedyś do tego dojdzie, to śpijcie spokojnie. Nie nastąpi to prędko.

Marzeniem policjantów z całej Unii było wprowadzenie ujednoliconego, sprawnego systemu, regulującego kwestie mandatów i upomnień. Oczywiście prawo drogowe w każdym kraju pozostałoby niezależne, ale kary za jego łamanie byłyby łatwiej egzekwowane.

Ujednolicenie sytemu mandatów wiązałoby się ze stworzeniem jednej wielkiej bazy danych z numerami rejestracyjnymi z całej Unii Europejskiej. Wszystkim funkcjonariuszom by ulżyło, ponieważ gdy za granicą obywatela kraju A łapie fotoradar z kraju B, robi piękne zdjęcie, przesyła do bazy danych kraju B, w której próbuje wyszukać numer rejestracyjny obywatela kraju A. Tego numeru tam nie ma, obywatel kraju A załamał prawo, ale nie otrzyma mandatu, ponieważ kraj B nie zna jego adresu w kraju A.



Podobne sytuacje mają miejsce w przypadku przejeżdżania na czerwonym świetle, zdjęć z miejskiego monitoringu. Dopóki policjant danego kraju nie zatrzyma kierowcy i nie spyta o dokumenty, większość krajów nie zna miejsca pobytu tego kierowcy. Niektóre kraje zawierają obustronne umowy, jak postępować w takich przypadkach, ale jest ich zbyt mało.

Ale to ma się zmienić. Europejska Komisja do spraw Transportu zamierza wprowadzić procedurę, która usprawni tworzenie wielkiej komputerowej bazy numerów rejestracyjnych. Dzięki temu wręczanie mandatów będzie kaszką z mlekiem. Nie smućcie się za wcześnie, ponieważ procedury w Unii dzieją się raczej wolno, więc jeśli już wszyscy policjanci zaczną nas gromadzić w Wielkiej Bazie, miną może 2 lata.

No dobrze, mamy mandat, ale go nie płacimy. I co wtedy? Zwykle wygląda to tak, że jeśli obywatel kraju A nie zapłaci, to kraj B nie może wysłać swoich funkcjonariuszy, aby zmusić obywatela kraju A do zapłacenia kary. Nie może, bo jest to nielegalne.
 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

0 komentarzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym

Crash test: tramwaj kontra auto!
Niecodzienny pokaz zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Tramwaje Warszawskie, w którym przeprowadzono crash test połączony z akcją ratunkową służb mundurowych. »
188 km/h na jednym kole
Kierowca jednośladu, jadąc na jednym kole, wyprzedzał rząd samochodów i pędził po mieście z prędkością 188 km/h. Kara była adekwatna... »
Nadjeżdża Romet 249 Division
Już za miesiąc do sprzedaży trafi długo oczekiwany naked bike Rometa, o którym mówiliśmy już podczas wystawy w Mediolanie i w Warszawie. Modelem 249 Division polski producent otwiera nowy rozdział w historii Rometa.  »
Wiktor Węgrzyn o tragedii w Smoleńsku
Na temat tragicznych wydarzeń związanych z katastrofą samolotu prezydenckiego, rozmawialiśmy z organizatorem motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktorem Węgrzynem. »
REKLAMA