Czwartek, 25 Kwiecieďż˝ 2024 r. Jarosława, Marka
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Ludzi nie naprawia się tak łatwo_02
~14-08-2009; 14:59

Ludzi nie naprawia się tak łatwo

Codziennie na polskich drogach zdarza się około 100 wypadków. Każdego dnia kilka osób ginie, a jeszcze więcej zostaje rannych. Jutro zdarzą się kolejne wypadki – wiele z nich spowodują zapewne nietrzeźwi kierowcy, brawura, głupota lub zmęczenie...
Dlatego do końca sierpnia trwa akcja na rzecz pomocy ofiarom wypadków drogowych „Ludzi nie naprawia się tak łatwo” zorganizowana przez Stowarzyszenie Droga i Bezpieczeństwo. Jest jeszcze czas, by zapalić swoje światełko na stronie www.pomagamyrazem.pl i przyłączyć się do akcji.


Rośnie liczba rannych

Wakacje trwają, a wraz z nimi urlopowe wyjazdy – niestety, zwiększony ruch drogowy skutkuje licznymi wpadkami. W lipcu na polskich drogach doszło do 3733 wypadków, w których zginęło 382 ludzi, a 5053 osoby został ranne i odniosły liczne obrażenia. Co gorsze, te przerażające statystyki co miesiąc wyglądają podobnie – mimo licznych akcji policji, kampanii społecznych i edukacyjnych.
Wrażenie na większości z nas wywiera zazwyczaj liczba osób zabitych, a nie zwracamy wystarczającej uwagi na przerażającą ilość rannych. Tymczasem wypadek samochodowy rzadko kończy się kilkoma siniakami czy złamaną ręką, jego konsekwencje trwają najczęściej przez długi czas. Wiele osób czeka długie i kosztowne leczenie oraz rehabilitacja, a według statystyk co czwarta osoba skazana jest na niepełnosprawność do końca życia. Liczbę poszkodowanych możemy zaobserwować na przykładzie miesiąca lipca - 5000 osób odniosło obrażenia w wypadkach drogowych, a w ciągu roku ta liczba urasta do ponad 60 000 osób.

„Na co dzień nie uzmysławiany sobie wysokiego prawdopodobieństwa, że wypadek drogowy i jego konsekwencje dotyczą każdego z nas. Możemy w jednej sekundzie znaleźć się w nieodwracalnej dla naszego zdrowia i życia sytuacji i często nie z naszej winy.” – zauważa Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.

Ale wypadek to nie tylko obrażenia ciała – wywołuje on bowiem tzw. zespół stresu pourazowego, który może trwać nawet kilka miesięcy. Jego objawy to depresja, załamanie psychiczne, nagłe wybuchy gniewu, ciągły niepokój, bezsenność, trauma itp. Konieczna wówczas jest profesjonalna pomoc psychologów. „Reakcje człowieka na kryzys zależą od jego wcześniejszych doświadczeń, stylu życia i filozofii życiowej.” – tłumaczy mgr Maria Jaremkiewicz, psycholog kliniczny. „Jeżeli ludzie w kryzysie odkrywają, że ich dotychczasowe sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie z trudnościami nie zdają już egzaminu, rośnie lęk, frustracja, poczucie winy lub ciągle nie ustępują natrętne myśli związane z urazem, należy skorzystać z fachowej pomocy psychologicznej.”
 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

0 komentarzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym

Crash test: tramwaj kontra auto!
Niecodzienny pokaz zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Tramwaje Warszawskie, w którym przeprowadzono crash test połączony z akcją ratunkową służb mundurowych. »
188 km/h na jednym kole
Kierowca jednośladu, jadąc na jednym kole, wyprzedzał rząd samochodów i pędził po mieście z prędkością 188 km/h. Kara była adekwatna... »
Nadjeżdża Romet 249 Division
Już za miesiąc do sprzedaży trafi długo oczekiwany naked bike Rometa, o którym mówiliśmy już podczas wystawy w Mediolanie i w Warszawie. Modelem 249 Division polski producent otwiera nowy rozdział w historii Rometa.  »
Wiktor Węgrzyn o tragedii w Smoleńsku
Na temat tragicznych wydarzeń związanych z katastrofą samolotu prezydenckiego, rozmawialiśmy z organizatorem motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktorem Węgrzynem. »
REKLAMA