Sobota, 15 Maj 2021 r. Nadziei, Zofii
Pogoda: Mazowieckie temp. -5 °C ciśn. 1024 hpa
Rajd Katynski X jubileusz
~23-08-2010; 12:39

Rajd Katyński: 120 uczestników wyruszy na Wschód

W sobotę, 28 sierpnia o godzinie 10.00 sprzed Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie wyruszy jubileuszowy X Motocyklowy Rajd Katyński.
W tym roku trasę 6 000 km pokona ponad 120 motocyklistów z całej Polski i z zagranicy. Rajd Katyński potrwa 3 tygodnie i zakończy się 18 września. Motocykliści zapraszają wszystkich serdecznie na uroczystość rozpoczęcia X Rajdu. Organizatorem Rajdu jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Tegoroczna trasa przebiegać będzie przez Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę i Polskę, przez następujące miasta: Sokółka - Wilno – Kopciowo – Koniuchy – Ponary – Zułów – Oszmiana – Bogdanowo – Mińsk (Kuropaty) – Mohylew – Katyń – Kłuszyn – Miednoje – Moskwa – Kursk – Charków – Kijów (Bykownia) - Żytomierz – Berdyczów – Winnica – Bar – Kamieniec Podolski – Chocim – Jazłowiec – Huta Pieniacka (I Motocyklowy Zlot w Hucie Pieniackiej) – Lwów – Żółkiew – Warszawa (zakończenie rajdu).

- Już po raz dziesiąty jedziemy na Wschód, aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, straszliwie doświadczonymi przez historię, którzy tak jak i my ogromnie kochają Polskę i tęsknią za nią. Chcemy oddać hołd pomordowanym na Wschodzie Polskim Bohaterom; odwiedzić miejsca dla nas - Polaków – najważniejsze, a wśród nich: Katyń, Miednoje, Kuropaty, Bykownię, a także Hutę Pieniacką na Ukrainie, wioskę, której mieszkańców lutym 1944 roku wymordowały oddziały UPA i SS Galizien. Tam zorganizujemy pierwszy zlot motocyklowy, aby symbolicznie na jeden dzień miejsce to ożyło – powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator.

X Rajd jest wyjątkowy nie tylko pod względem czasu trwania i rekordowej liczby uczestników, ale i ze względu na dodatkowe, niezwykle ważne miejsce na trasie – teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia br. miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego. Wśród ofiar tej tragedii było 5 członków Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej ŚP. Ryszard Kaczorowski; Prezes Instytutu Pamięci Narodowej ŚP. Janusz Kurtyka; Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ŚP. Generał Franciszek Gągor; Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ŚP. Minister Janusz Krupski; Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" ŚP. Maciej Płażyński. Motocykliści złożą tam wieniec i oddadzą hołd tym, którzy zginęli. Stamtąd pojadą na groby polskich oficerów pomordowanych w katyńskim lesie.
 
Dodaj do: Drukuj stronę Wyślij link Zgłoś błąd  
  Dodaj swój komentarz  

0 komentarzy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Bikers.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli którykolwiek z komentarzy zamieszczonych na forum łamie prawo zawiadom nas o tym

Crash test: tramwaj kontra auto!
Niecodzienny pokaz zorganizowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa i Tramwaje Warszawskie, w którym przeprowadzono crash test połączony z akcją ratunkową służb mundurowych. »
188 km/h na jednym kole
Kierowca jednośladu, jadąc na jednym kole, wyprzedzał rząd samochodów i pędził po mieście z prędkością 188 km/h. Kara była adekwatna... »
Nadjeżdża Romet 249 Division
Już za miesiąc do sprzedaży trafi długo oczekiwany naked bike Rometa, o którym mówiliśmy już podczas wystawy w Mediolanie i w Warszawie. Modelem 249 Division polski producent otwiera nowy rozdział w historii Rometa.  »
Wiktor Węgrzyn o tragedii w Smoleńsku
Na temat tragicznych wydarzeń związanych z katastrofą samolotu prezydenckiego, rozmawialiśmy z organizatorem motocyklowego Rajdu Katyńskiego Wiktorem Węgrzynem. »
REKLAMA